Biwak Świętojański nad Bugiem (2024)

Zapraszamy na coroczny Biwak Świętojański, który odbędzie się w dniach 21-23 czerwca 2024 roku. Biwakujemy w miejscowości Stare Mierzwice nad rzeką Bug. Większość z nas nocuje pod namiotami, ale istnieje również możliwość zakwaterowania w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych.

Planowane aktywności obejmują:

Piątek, 21 czerwca
– Po południu rozbijamy obóz.
– Instalujemy radiostacje i systemy antenowe.
– O godzinie 21:00 meldujemy się na cotygodniowych testach radiowych na częstotliwości 145.3625 MHz.

Sobota, 22 czerwca
– Pobudka o wschodzie słońca! Wyruszamy w plener z aparatami fotograficznymi, aby uchwycić wschód słońca nad rzeką.

– Po śniadaniu, z mapami i kompasami wyruszamy do Rezerwatu Mierzwice, gdzie chętni mogą dokonać aktywacji parku PL-0126  GPS: 52.3309, 22.986 (KO12lh). Dystans wędrówki w obie strony wynosi zaledwie 4 km.

Około godziny 17:00 wyruszamy na imprezę „Wianki nad Bugiem”, która odbywa się około 1,5 km od obozu. Na miejscu zorganizujemy stanowisko radiowe, na którym zaprezentujemy różnorodne urządzenia wykorzystywane w krótkofalarstwie. Będzie to doskonała okazja, dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniach, a także porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie.

Niedziela, 23 czerwca
– Po śniadaniu udamy się na spacer, aby odwiedzić miejsca pełne historii i pamięci. Najpierw złożymy hołd ułanom Wojska Polskiego, którzy polegli 15 sierpnia 1920 roku, walcząc w obronie ostatniej przeszkody naturalnej na rzece Bug. W tym miejscu znajduje się również tablica upamiętniająca Operację V-2. To właśnie w tych lasach oddziały AK „Zenon” walczyły z niemieckim oddziałem Africa Corps. Więcej informacji znajdziesz w materiale filmowym:

Zobacz również: Miejsca pamięci Operacji V-2 Nowe Litewniki – Hołowczyce oraz Wydobycie niemieckiej rakiety V-2 z Bugu 1944 r.

Osoby przejeżdżające przez miejscowość Sarnaki zachęcamy do odwiedzenia pomnika poświęconego bohaterom II wojny światowej. Pomnik, z napisem: „ONI OCALILI LONDYN THEY SAVED LONDON”, został odsłonięty w 1995 roku. Stoi w centrum Sarnak i upamiętnia sukces polskiego wywiadu podczas działań wojennych. Tablica nosi inskrypcję: „Uczestnikom akcji AK w operacji V2. Sarnaki 1995”.

– Niedziela to czas na odpoczynek i regenerację przed powrotem do codziennych obowiązków, dlatego nie planujemy dodatkowych aktywności.

Częstotliwości, na których jesteśmy dostępni:

PMR kanał 3
Do korzystania z krótkofalówek nie jest wymagane pozwolenie. Jest to świetna okazja do testowania zasięgu tych urządzeń. Należy pamiętać, że zasięg krótkofalówek jest ograniczony, zwłaszcza w zalesionym terenie. Nasz kryptonim to „Mieczyk”. Śmiało wołajcie nas!

Częstotliwości dla krótkofalowców:
– 145.3625 MHz
– Przemienniki: SR8D, SR8BP, FM-Poland

 

Zobacz zdjęcia: Galeria zdjęć

Media społecznościowe: Facebook

Scroll to Top